کدامیک از مهندسان نرم‌افزار بیشترین درآمد را دارند؟
۱۳ شهریور ۱۳۹۹
گواهی شرکت‌کنندگان در وبینارهای بخش ایران IEEE
۲۷ شهریور ۱۳۹۹

رایانه افکار شما را پیش بینی می‌کند و بر اساس آن‌ها تصاویری خلق می کند

محققان با ترکیب داده‌های عملکرد مغز EEG، فناوری واسط مغز و رایانه و هوش مصنوعی، سیستمی را ایجاد کرده‌اند که می‌تواند تصویری از آنچه که یک فرد فکر می‌کند؛ ایجاد کند.
محققان در دانشگاه هلسینکی، فناوری‌ را توسعه داده‌اند که در آن رایانه با پایش سیگنال‌های مغز انسان، ادراک بصری را مدل‌سازی می‌کند. گویی رایانه سعی دارد تا به نحوی تصور کند که یک انسان درباره چه چیزی فکر می‌کند. در نتیجه این تصور، رایانه قادر به تولید اطلاعات کاملا جدیدی مانند تصاویری خیالی است که قبلا هرگز دیده نشده‌اند.
این فناوری بر مبنای یک واسط کاربری جدید مغز و رایانه است. پیش از این، واسط‌های مغز و رایانه مشابه، قادر به برقراری ارتباط یک طرفه از مغز با رایانه نظیر هجی‌کردن حروف منفرد یا حرکت دادن مکان نما بودند.
تا جایی که مشخص است، مطالعه جدید اولین مطالعه‌ای است که در آن هر دو روش ارائه اطلاعات و سیگنال‌های مغزی از سوی رایانه با استفاده از روش‌های هوش مصنوعی به طور همزمان مدل‌سازی شده‌اند. تصاویری که با ویژگی‌های بصری که شرکت‌کنندگان بر روی آن‌ها تمرکز داشتند و در اثر تعامل بین پاسخ‌های مغز انسان و یک شبکه عصبی مولد ایجاد شده است، مطابقت دارد.

ادامه مطلب را اینجا مشاهده نمایید.

مترجم: مرضیه سادات اسماعیلی

دیدگاه ها بسته شده است

همکاری با ما